Obyvatelstvo

Egypt, oficiálně Egyptská Arabská republika, se nachází v severovýchodní Africe, jeho malá část, poloostrov Sinaj, pak náleží z geografického hlediska k Asii. Egypt je na severu omýván Středozemním mořem, na východě pak Rudým mořem. Na severovýchodě sousedí s Izraelem, na jihu se Súdánem a na západě s Libyí.

Egypt je nejhustěji osídleným arabským státem a druhým nejlidnatějším státem Afriky. Osídlení této země je však velice nerovnoměrné. Většina obyvatel je soustředěna ve velkých městech podél řeky Nilu.

Obyvateli Egypta, kterých je téměř 77,5 miliónů, jsou zejména Arabové. 99% obyvatelstca jsou arabští Egypťané neboli Feláhové. Na severozápadě v poušti žijí Berbeři na Sinajské poloostrově beduíni.

Vliv nábožensví na běžný denní život je v Egyptě značný a má dopad do všech aspektů života. Většina obyvatel, téměř 90%, je muslimského vyznání (přesně sunnité). V Egyptě nalezneme také některé z nejdůležitějších islámských institucí, např. univerzitu Al-Azhar. Zbylých 10% jsou křesťané, většina z nich se hlásí k pravoslavné koptské církvi. Obě náboženské skupiny spolu žijí poměrně nekonfliktně.

Úředním jazykem je arabština. Místní obyvatelé užívají mimo jiné rovněž francouzského a anglického jazyka, a také bereberského a nubijského dialektu.

Egypt je administrativně rozdělen do 27 guvernorátů, které se dále dělí na okruhy, města a vsi. Hlavním městem je Káhira, největší africké město, které má spolu s přilehlými oblastmi 16 miliónů obyvatel.

V čele této prezidentské republiky stojí prezident Muhammad Husny Mubarak, jenž je volen na 5 let.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 32°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

EGPEGP = 1.4 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist